OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Toto trio zní jakoby králové progresivního post-hardcore THE FALL OF TROY narazili do starých již dávno zapomenutých a instrumentálně vybroušených post-rocků typu WE FOLLOWED TIGERS. „Still“ je instrumentálně nabušené a současně vzdušné album. Na jedné straně divoké technické riffové pasáže, pod kterými dusá dvojšlapka, jež popohání ojedinělé naléhavé volání kombinované se srdcervoucím křikem, na straně druhé odpočinkové instrumentální plochy, kde se nástroje příjemně pohupují na atmosférických vlnkách.
Jakoby ti tři mladíci chtěli dělat klidnou relaxační až spirituální hudbu, ale jejich mladická nevybouřenost a deathmetalová minulost jim to v některých chvílích nedovolila. Ta energie prostě musí jít ven. A jde ven velmi přirozeně. DIONAEA se svým mladým neotřelým pohledem na věc nevidí překážku v žádné stylové hranici a mezi klidnými a bouřlivými pasážemi tančí s grácií baletek. Kdo říká, že v jedné skladbě nesmí být současně ambientní zvonivá kytarovka a zdivočelá metalová vichřice? Jen mi ho ukažte. Zvláště pokud ta skladba má patnáct minut. To je ostatně další věc, se kterou si kluci moc hlavu nelámou. Ačkoliv má album zhruba půl hodiny, obsahuje jen tři skladby.
DIONAEA je vlastně takový příběh, jak se tři jedinci ze dvou ničím objevných moderně metalových regionálních kapel (THE PRIORY OF SION a APHOTIC DISCORD) sešli v jedné zkušebně a najednou zafungovala tvůrčí chemie a múzy začaly sypat dobré nápady. Najednou se zrodil materiál, který dle mého má na to, aby se dostal daleko za hranice jejich rodných měst. Říkají tomu instrumental post grind a ovlivnění pestrou společností kapel (od THE MARS VOLTA, přes TERA MELOS až někam k PSYOPUS) nelze zapřít.
Tato nadupaná trojka z východního pobřeží je dalším instrumentálně velmi vyspělým souborem, který se nebojí experimentovat, nebojí se hledat nové dosud nenalezné cesty v tvrdě kytarovém poli a ve většině případů se jim to velmi daří. DIONAEA dokázala po nadějné, ale zvukově nepříliš povedené demonahrávce svým prvním plnohodnotným albem potvrdit pozici kapely, která nevystříkala všechny dobré nápady na své studiové prvotině a bude mít jistě co říci i v časech budoucích.
Další mladá štika, která se nebojí hlubokých vod a ráda prohání odrostlejší ryby v progresivně metalových vodách.
8,5 / 10
1. Same Story
2. Carrier
3. Meraquo
Still (2011)
Grounds (2010)
Vydáno: 2011
Vydavatel: DIY
Stopáž: 29:32
Produkce: Dionaea a Carson Slovak
Studio: Atrium Audio
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.